Czarny sześciokąt z logiem II ŁDH-rzy
Szczep Pasieka
Czarny sześciokąt z logiem II ŁDH-rzy
II ŁDH-rzy
Czarny sześciokąt z logiem II ŁDH-rzy
ŁGZ "Pracowite Pszczółki"
Drużyna
Figury przypominające plastry miodu z nazwą drużyny

Charakterystyka drużyny

Drużyna działa już 40 lat, skupia dziewczęta w wieku od 10 do 16 lat. Pomimo różnicy wiekowej harcerek świetnie się dogadujemy, m.in. dzięki wspólnym wyjazdom na obozy i biwaki.
Do obrzędowości naszej drużyny należy przede wszystkim sposób rozpoczynania i kończenia każdej zbiórki. Śpiewamy piosenki „Wiklina”, „Przemijanie” oraz „Bratnie Słowo”. Ciekawym elementem naszej obrzędowości jest przechodzenie pod proporcem na początku i końcu zbiórki, a także wędrująca świeczka, kiedy każda z nas może wypowiedzieć się trzymając zapaloną świeczkę. Innym zwyczajem praktykowanym w drużynie jest „chustowanie”, czyli obrzędowe nadanie granatowej chusty harcerce, która przejdzie okres próbny. W drużynie działają dwa zastępy: „Zyngra” oraz „Baranki”.
Bohaterką naszej drużyny jest Maria Wocalewska – każdego roku wybieramy się na jej grób, aby uczcić pamięć o niej. Ponadto podejmujemy drużyną wiele działań, nawiązujących do działalności naszej bohaterki m.in. zorganizowaliśmy grę terenową dla uczniów w Szkole Podstawowej nr 56.

Kadra

Drużynowa
trop. Urszula Kulawczyk
urszula.kulawczyk@gmail.com
Zdjęcie drużynowej - Urszuli Kulawczyk
Opiekun drużyny
pwd. Marta Koślaga
makos973@gmail.com
Zdjęcie opiekuna drużyny - Marty Koślagi
Przyboczna
och. Natalia Utschik
Zdjęcie przybocznej - Natalii Utschik
Przyboczna
dh. Izabela Czekalska
Zdjęcie przybocznej - Izabeli Czekalskiehj

Zastępy

Zastęp działa nieprzerwanie od ponad 3 lat. Rok temu odziedziczyłam go po Nelli Soofi i prowadzę go z pomocą mojej podzastepowej Zuzi Przeworskiej. W skład zastępu wchodzi 6 pełnych energii i ciekawych świata harcerek. Za aktywność dziewczyny otrzymują gwiazdki, które przy odpowiedniej ilości mogą wymienić na dzwoneczki i baranki do munduru (symbole wytrwałości w dążeniu do swoich celów oraz przynależności do zastępu). Oprócz tego nasz zastęp ma także własne święto-„Dzień Baranka”. Posadziłyśmy także nasze własne drzewo. Na zbiorkach miło spędzamy czas.

Skład:
 • dh. Zuzia Urbańczyk
 • dh. Zuzia Wajs
 • dh. Nadia Moszyńska
 • dh. Ola Misiak
 • dh. Oliwia Misiałkiewicz
 • dh. Ania Czajkowska
Zastępowa
dh. Zuzanna Przeworska
Zdjęcie zastępowej zastępu Baranki - Zuzanny Przeworskiej

Nazwa naszego zastępu oznacza iskierkę nad ogniskiem-Watrą. Zbiórki odbywają się co drugi tydzień w poniedziałki o 17.30. Jednym z naszych obrzędów jest piosenka "Ogniska już dogasa blask" na początku i końcu zbiórki oraz zapalanie obrzędowej świeczki. W zastępie są dziewczynki w wieku 10-12 lat, które są ze sobą blisko i dobrze się dogadują. Zastęp przejęłam z rąk drużynowej Uli.

Skład:
 • dh. Kasia Czekalska
 • dh. Patrycja Lenczewska
 • dh. Natalia Dorcz
 • dh. Weronika Wyrębska
 • dh. Dorota Kacprzyk
Zastępowa
dh. Angelika Trojanowska
Zdjęcie zastępowej zastępu Zyngra - Angelika Trojanowska